ترکیه

Image

همه آنچه درباره ی زندگی در کشور ترکیه باید بدانیم

مقاله تهیه شده توسط موسسه رستاک تهیه و تنظیم گردیده و حق کپی رایت آن محفوظ میباشد - زمستان سال 98

کشور ترکیه چگونه کشوری است و شرایط زندگی در این کشور به چه صورت است؟

با ما همراه باشید تا هرآنچه درباره ترکیه لازم است بدانید

کشورترکیه یکی از ۸ کشور مشهور توریستی در جهان است که جز توسعه یافته ترین کشورهای مدیترانه ¬ای در جهان محسوب می شود. کشو ترکیه دارای آب وهوای مدیترانه ¬ای می ¬باشد. یکی از مهم ترین منابع درآمد کشور ترکیه، صنعت گردشگردی آن است. موقعیت جغرافیایی ترکیه به گونه ای است که از شمال به دریا سیاه، از جنوب به دریا مدیترانه، و از غرب به دریا اژه راه دارد. کشورهای مجاور ترکیه از شرق ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و ازسمت شمال غربی¬، یونان، بلغارستان و از سمت جنوب شرقی، کشورهای سوریه و عراق تشکیل می دهند. پایتخت کشور ترکیه آنکارا است که مرکز تجاری و اداری کشور می باشد و بزرگترین شهر ترکیه استانبول که یکی از شهرهای محبوب گردشگری است


با ترکیه بیشتر آشنا شویم

کشورترکیه، کشور اوراسیایی است که بخشی از آن در آسیا و بخش دیگر آن در اروپا قرار دارد. نظام ترکیه بر اساس نظام جمهوری ایجاد شده است. حکومت ترکیه در سال ۱۹۲۳ توسط آتاتورک بنا شد. کشور ترکیه دارای چند شرایط آب وهوای متفاوت می باشد، نواحی ساحلی آن که به دریای اژه و مدیترانه نزدیک است، دارای آب وهوای معتدل مدیترانه -ای و نواحی هم مرز با دریای اژه دارای آب وهوای اقیانوسی یعنی زمستانی خنک ومرطوب و تابستان های نسبتاً گرم است. بیشترین بارش در نواحی دریای سیاه صورت می گیرد. خشک ترین مناطق در ترکیه قونیه و مالاتیه هستند. ترکیه یکی از پرجمعیت ترین کشورهای خاورمیانه با جمعیتی برابر ۸۲٫۰۰۳٫۸۸۲ میلیون نفر می باشد و زبان مردم ترکیه ترکی (استانبولی) است. کشور ترکیه یکی از اقتصادی ترین کشورهای جهان به شمار می آید و اقتصاد آن بر پایه صنعت تولید، کشاورزی و توریستی است. از آن جا که این کشور یک کشور تاریخی محسوب می شود سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند..

Image

جمعیت ترکیه چقدر است؟


ترکیه یکی از پرجمعیت ترین کشورهای خاورمیانه با جمعیتی بالغ بر 82 میلیون نفراست که بر اساس آماری کشور ترکیه پیش بینی کرده، در سال ۲۰۴۰ به جمعیتی بیش ۱۰۰ میلیون نفر خواهد رسید. از جمله شهرهای پرجمعیت ترکیه استانبول، ازمیر، آنتالیا، آنالیا،آنکارا، بورسا، کاپادوکیه ،وان هستند که شهرهای توریستی آن نیز محسوب می شوند. کم جمعیت ترین شهر ترکیه تونجالی است در نزدیکی مرز ایران قرار دارد. *: تونجالی شهری است در کشور ترکیه جمعیت این شهر در سال2009 میلادی 30.081 نفر میباشد و در حال حاضر علوی ها در آن ساکن هستند و بیش از 26 مسجد از لیست این روستا خارج شده است ..


فرهنگ مردم ترکیه چگونه است؟


کشور ترکیه دارای مردمان خون گرم ومهربان می باشد که دارای فرهنگی دموکراتیک هستند. ترکیه به علت مهاجران زیاد دارای تنوع فرهنگی زیاد است. جالب است بدانید که ترک ها مردمانی بسیار مهمان نوازی هستند و آنها از دعوت مهمان به منازلشان کلی لذت می برند و با احترام هر چه تمام با آنها برخورد می کنند و لازم به ذکر است که بدانید اگر مهمانان زود از خانه بروند نوعی بی احترامی به صاحب منزل و حمل برخوش نگذشتن به مهمان میشود پس دقت لازم را داشته باشید.حتی بسیاری از کافه داران و رستوران ها با زبان شیرین فارسی الفت بسته اند و از این طریق از توریست های ایرانی پذیرایی میکنند .
Image


دین و مذهب مردم ترکیه


دین مردم ترکیه در اکثر مناطق آن سنی است. تقریبا 48 میلیون نفر! اما در این میان مردم با ادیان دیگر نیز وجود دارند. که وجود مساجد و کلسیاهای مختلف با معماری های زیبا نشان احترام مردم به ادیان مختلف این کشور است


زبان مردم ترکیه


کشور ترکیه بی شک همانند کشورهای دیگر دارای زبان رسمی مختص به خود می باشد، بیشتر مردم ترکیه به ترکی استانبولی حرف میزنند، اما تعدادی کمی از مردم ترکیه کرد زبان هستند که در شرق وجنوب شرق زندگی میکنند. هم چنین با رونق گرفتن صنعت گردشگردی زبان انگلیسی و فارسی و عربی نیز در این کشور رواج پیدا کرده است..ترکیه چگونه اقتصادی دارد؟
Imageکشور ترکیه با توجه به شرایط جغرافیایی و آب وهوای، از نظر اقتصادی وابسته به صنعت گردشگردی و توریستی می باشد. این کشور در طول سال چیزی حدود ۴۰میلیون نفر گردشگر و توریست را به خود جذب می کند. اما به طور کلی اقتصاد این کشور بر پایه بانکداری پیمانکاری و ساخت و ساز وکشاورزی بنا شده است. به طوری که 5۵ درصد نیروی کار در این عرصه مشغول به کار هستند. ازجمله محصولات صادراتی کشور ترکیه زیتون، کتان، تنباکو، پوشاک ومواد اولیه تجهیزات حمل ونقل… است.

به بخشی از هزینه های حمل و نقل میپردازیم
 • بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو) : 2.75 لیر

 • بلیط ماهانه (استفاده ماهانه) : 184.27 لیر

 • تاکسی هر 1 کیلومتر : 3000 لیر

 • تاکسی هر یک ساعت : 23.10 لیر

 • بنزین (1 لیتر) : 6.53 لیرImage


هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیههزینه زندگی در هر کشوری از دنیا بستگی به شخص، محل و منطقه زندگی ، نوع خوراک و پوشاک… دارد. میانگین هزینه ماهانه زندگی در ترکیه ۲۵۰۰ تا۳۰۰۰ لیراست. معادل ۵۰۰ تا۶۰۰ دلار. هزینه تحصیل دردانشگاه دولتی رایگان می باشد. هزینه های تحصیل دردانشگاه های خصوصی سالانه ۱۰۰۰۰ تا۳۰۰۰۰ لیر، هزینه تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ لیرمی باشد. اما این هزینه ها بستگی به رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی ونوع دانشگاه می تواند داشته باشد، لذا در تمامی رشته ها برای دانشجویان ممتاز امکان اخذ بورس تحصیلی توسط دانشگاه های آمریکایی و اروپایی وجود دارد در برخی از دانشگاه ها می توان از ترم دوم به بعد به صورت دانشجوی انتقالی وارد دانشگاه های آمریکا شد.


لیست هزینه های زندگی در ترکیه سوپر مارکت در ترکیهImage Image
Image Image


باید در نظر داشت هزینه های خوراکی و مصارف روزانه در ترکیه تقریبا مشابه تهران است.

 • نان سفید (500گرم) : 2.25 لیر

 • برنج سفید (1 کیلوگرم) : 8.19 لیر

 • تخم مرغ (12 عدد) : 9.81 لیر

 • شیر (1 لیتر) : 3.90 لیر

 • پنیر محلی (1 کیلوگرم) : 27.97 لیر

 • گوشت گاو (1 کیلوگرم) : 57.42 لیر

 • مرغ (1 کیلو گرم) : 19.62 لیر

 • سیب (1 کیلوگرم) : 4.72 لیر

 • پرتقال ( 1کیلوگرم) : 4.15 لیر

 • موز (1 کیلوگرم) : 9.50 لیر

 • گوجه فرنگی ( 1 کیلوگرم) : 5.62 لیر

 • سیب زمینی (1 کیلوگرم) : 4.24 لیر

 • پیاز (1 کیلوگرم) : 3.29 لیر

 • آب (بطری 5/1 لیتر) : 1.87 لیر

 • بسته سیگار (مارلبورو) : 13.00 لیتر

بهترین مکان برای زندگی در ترکیهاگر شما نیز قصد مهاجرت به ترکیه را دارید شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که کدام شهر از این کشور زیبا را برای زندگی باید انتخاب کنید، که هم ازلحاظ معیشتی و آب و هوای برای شما مناسب باشد. شهر استانبول قلب اقتصادی کشور ترکیه نام دارد. دلیل این نام گذاری بخاطر موقعیت جغرافیایی این شهر است که از نظر مسیر تجاری هم به خشکی و هم به مسیر های آبی راه دارد. آنتالیا و ازمیر نیز جزء مهمترین شهرهای تفریحی و اولین مقاصد گردشگران کشور ترکیه محسوب می شوند. چرا که این شهرها دارای مردمانی با فرهنگ و خون گرم، دوست داشتنی، آب و هوای معتدل با سواحل و تفریحگاه های زیبا و بافت تاریخی شهری جذاب هستند .فرهنگ غذایی مردم استانبولImage
فرهنگ غذایی شهر مهم کشور ترکیه به‌ واسطه‌ علاقه‌ بسیاری که به غذاخوردن از خود نشان می دهند در بین مردم کشورهای دیگر کاملا شناخته شده می باشد و هر منطقه‌ ای از کشور ترکیه سبک غذایی خاص خودش را دارند البته که شباهت هایشان خیلی بیشتر است ، مردم به دلیل رژیم غذایی خود ، مورد تحسین و زبانزد کل جهان هستند به طوری که آنها این مورد توجه بودن را مدیون طعم و عطر بی‌ نظیر غذاهایشان ، تاریخچه‌ غنی غذایی ، تنوع و گوناگونی مواد تشکیل دهنده‌ آن و رژیم غذایی متفاوت در هر منطقه‌ جغرافیایی می دانند و همچنین به نظر می‌ رسد عوامل مهمی چون تنوع محصولات کشاورزی ‌بومی ، فعل و انفعالات بی نظیر فرهنگی و تاریخی ، آشپزخانه‌ های به جا مانده از دوران سلجوقیان و امپراتوری عثمانی و همچنین شرایط آب و هوایی و جغرافیایی ، تأثیری بسیار شگفت انگیزی بر سبک و نحوه پخت و پز در میان مردم این سرزمین گذاشته است


در ضمن در هنر آشپزی مردم این شهر ، پیشینه‌ ای عمیق و طولانی ای وجود دارد که می‌ توان از آن به عنوان اساسی ترین و مهمترین دلیل تغییر رژیم آشپزی آنها اشاره نمود و شاید برایتان جالب باشد که بدانید شهرهایی از قبیل استانبول ، بورسا و منطقه ازمیر فرهنگ غذایی و روش آشپزی خود را از امپراتوری عثمانی به ارث برده‌ اند ؛ رژیم غذایی ساکنان نواحی دریای مرمر ، دریای اژه و مدیترانه نیز سرشار از سبزیجات ، گیاهان تازه و ماهی می باشد و استفاده از روغن زیتون در غذاها جایگاه بسیار مهمی و اصیلی در طبخ غذاییشان داردشرایط اخذ ویزا یا اخذ اقامت در ترکیه به چه صورت است؟


مهاجرت به ترکیه و اقامت دراین کشور به دو روش کوتاه مدتو بلند مدت تقسیم میشود که در ادامه با روش های آن آشنا میشویماین روش ها از نظر هزینه، مدت زمان و سرعت اخذ اقامت با همدیگر متفاوت هستنداقامت کوتاه مدت


اقامت کوتاه مدت ترکیه معمولا یک ساله است که به منظور فعالیت های مختلفی چون کاری، تحصیلی، توریستی صادرمیشود. از جمله مواردی که می توانید از طریق آن اقامت کوتاه مدت را دریافت کنید به صورت زیر است:

 • اقامت از طریق اجاره ملک

Image


اقامت توریستی ترکیه ساده ترین اما بی دوام ترین نوع اقامت ترکیه است . اگر قصد اقامت توریستی در ترکیه را دارید، با توجه به توافقاتی که بین دو کشور ایران و ترکیه انجام شده، می توانید ۳ ماه معادل ۹۰ روز در این کشور بمانید و پس از گذشت این دوره اگر اقامت کوتاه مدت دریافت نکنید ، اجازه زندگی در ترکیه را نداشته و مجبور به خروج از این کشور خواهید شد. این اقامت که یک اقامت یک ساله است در هر یک از شهرها، شرایط متفاوتی دارد و اغلب افرادی از آن استفاده می کنند که می خواهند در مدت زمان حضور خود در ترکیه از حقوق شهروندی این کشور بهره مند شوند. برای اینکه بتوانید از طریق اجاره خانه در ترکیه اقامت بگیرید، نیاز به یک اجاره نامه محضری دارید و نکته مهم اینکه شما باید در ملک اجاره ای خود زندگی کنید و هنگامی که پلیس به آدرس ثبت شده در اجاره نامه و فرمت اقامت مراجعه کرد، حضور شما در آن خانه الزامی است. در صورتی که پس از اخذ اقامت اقدام به تغییر محل زندگی می کنید، باید آدرس منزل جدید خود را به اداره مهاجرت اعلام کنید تا بررسی و ثبت شود.در ادامه به تصاویر این منازل و قیمت ها می پردازیم :

(1 خواب) آپارتمان در مرکز شهر 1.301.91 لیر
آپارتمان (1 خواب) خارج از مرکز شهر 820.79 لیر
آپارتمان (3 خواب ) در مرکز شهر 2.298.49 لیر
آآپارتمان (3 خواب) خارج از مرکز شهر 1.426.49 لیر
آاپارتمان های سیته داخل شهر با شارژ 12500 لیر


مدارک لازم جهت دریافت ویزای کوتاه مدت از طریق اجاره ملک :


 • داشتن پاسپورت حداقل دو سال اعتبار مورد تایید جمهوری اسلامی ایران

 • دارا بودن مدارک هویتی معتبر

 • دو قطعه عکس بیومتریک

 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری


اقامت از طریق خرید ملکImage


یکی دیگر از روش های دریافت اقامت خرید ملک در ترکیه است افراد و سرمایه گذاران خارجی میتوانند ملک و یا چندین ملک که مجموع آنها به 250000 دلار امریکا میرسد را خرید کنند و طبق قانون ترکیه قادر خواهند بود در خواست خود را مبنی بر اخذ تابعیت ترکیه اعلام نمایند. در این راستا افراد باید به مدت 3 سال ملک خریداری شده را حفظ کنند. البته سرمایه گذارانی که بتوانند ملکی را به ارزش 500،000 دلار آمریکا خریداری نمایند، برای کسب اقامت و تابعیت ترکیه نیازی به اثبات شرایط بالا ندارند. لذا این شرایط برای کسانی است که میخواهند در سریعترین و کوتاه ترین زمان اقامت خود را دایمی کنند اگر برای دریافت اقامت از طریق خرید ملک میتوانید زمان بیشتری را اختصاص بدهید با خرید ملک به ارزش 50000 دلار هم امکان خرید وجود دارد لذا این روش اقامت موقت میباشد اما تمدید هر ساله اقامت و در نهایت به دریافت اقامت دایم منجر خواهد شد .
در ادامه به تصاویر این منازل و قیمت ها می پردازیم

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر 5.819.71 لیر
قیمت هر متر مربع خرید آپارتمان در خارج از مرکز شهر 3.238.63 لیر

شرایط و مدارک مورد نیاز برای خرید ملک :

 • خرید ملک به ارزش حداقل 250،000 دلار آمریکا

 • یا خرید ملک حداقل 50000 دلار آمریکا

 • حفظ ملک خریداری شده به مدت 3 سال

 • پر کردن فرم و در خواست خود مبنی بر سرمایه گذاری و اخذ اقامت

 • قطعه عکس 5*6

 • ارائه گذرنامه و یا سندی بر وضعیت تابعیت متقاضی

 • ارائه گواهی و وضعیت مدنی

 • ارائه رسید واریز مالیات و پرداخت هزینه ها به وزارت دارایی ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیلیکی از آسانترین روشهای مهاجرت به ترکیه، مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه می باشد. در سالهای اخیر، کشور ترکیه با ارتقای کیفیت آموزش عالی خود توانسته است به مقصد تحصیلی مهمی برای دانشجویان ایرانی تبدیل شود. درحال حاضر، 166 موسسه آموزش عالی در ترکیه فعال می باشد که از این تعداد، 104 دانشگاه از نوع دولتی Devlet Universiteleri و 62 دانشگاه خصوصی یا ӧzel Universiteleri میباشد. روش مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل با فرآیند پذیرش تحصیلی از دانشگاههای ترکیه شروع شده و با اخذ ویزای اقامت دانشجویی ترکیه به اتمام می رسد.


Image

از شرایط پذیرش تحصیلی دانشجویان ایرانی در کشور ترکیه، شرکت داوطلبان در آزمون ورودی (YӧS) و اخذ نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه می باشد. پس از اخذ نامه پذیرش، داوطلبان مجاز به درخواست ویزای تحصیلی ترکیهrenci Izinleri ğӧ می باشند. مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور ترکیه به شرح جدول زیر می باشد:


مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه


 • اصل پاسپورت و فتوکپی از کلیه صفحات آن با اعتبار بیش از 90 روز
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی ترکیه
 • دو قطعه عکس پاسپورتی با ابعاد 2×2
 • اصل و کپی نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه
 • بیمه سلامت/سوانح معتبر با پوشش بین المللی کامل و حداقل سقف پوشش 30000 EURO
 • مدرک تمکن مالی کافی جهت اقامت در ترکیه
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری

مدارک و شرایط لازم برای ثبت نام در مدرسه ترکیههمه ی خانواده های ایرانی می توانند بعد از اخذ اقامت ترکیه فرزندان خود را به صورت رایگان در مدارس ترک ثبت نام کنند. شاید برای خیلی ها این سوال پیش بیاید که مدارس ترک بهتر هستند یا مدارس ایرانی؟

همه چیز بیشتر به شرایط درسی و تواناهایی شما و فرزندتان در هماهنگی با محیط قرار دارد. عامل مهم و اصلی در این میان توانایی زبان ترکی است. اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید اولین قدم که به نفع فرزندتان، ثبت نام در دوره ی زبان ترکی در ایران یا ترکیه قبل از ورود به مدرسه است. اگر فرزندتان تا حدی به زبان ترکی آشنا باشد می توانید به راحتی مدرسه ای در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کرده و فرزندتان را در مدرسه ترکی ثبت نام کنید و اگر هم بخواهید در کالج ها یا مدارس بین المللی ادامه تحصیل دهند بایستی آشنایی متوسط با زبان انگلیسی داشته باشند.

برای کسانی‌که قصد زندگی طولانی مدت در ترکیه را دارند مدارس ترک یا انگلیسی در ترکیه بیشتر توصیه میشوند چرا که کودکان با سیستم آموزشی این کشور آشنا شده و با روش های مطالعه و آمادگی کنکور ورودی ترکیه آشنا میشوند و بعد از چند ماه به راحتی می توانند با جامعه ارتباط برقرار کنند.مدارک مورد نیاز برای ثبت نام بچه ها در مدارس دولتی ترکیه • آخرین کارنامه ی تحصیلی

 • ترجمه ی ترکی و رسمی گواهی اقامت یا تقاضای اقامت در ترکیه

 • گواهی تقاضای پدر و مادر

 • پاسپورت

 • آدرس و قرارداد محل سکونت

 • عکس 4*3مهاجرت به ترکیه از طریق کارویزای کار ترکیه یا çalishma Izini از ویزاهای پر متقاضی ترکیه می باشد که یکی از بهترین روشها وسخت ترین موارد مهاجرت به ترکیه محسوب می شود. شرط کاریابی و انجام کار در ترکیه اخذ ویزای کار و اقامت ترکیه می باشد. کلیه شهروندان خارجی که مایل به کار در کشور ترکیه می باشند می توانند قبل از کار در ترکیه، ویزای کار این کشور را اخذ نمایند.


Image

بنا به قوانین کار ترکیه، استخدام کارگر خارجی بدون ویزای کار غیرقانونی است. برای مهاجرت به ترکیه و اخذ ویزای کار 2 گزینه پیش روی متقاضیان کار در این کشور قرار دارد که به اقامت کارگران خارجی بستگی دارد: • گزینه اول:

 • دارندگان ویزای اقامت معتبر به جز ویزای اقامت دانشجویی، صلاحیت ارائه درخواست مستقیم ویزای کار را به وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه دارند.

 • گزینه دوم:

 • ویژه متقاضیان بدون اقامت معتبر می باشد که درخواست خود را می توانند در کنسولگری ترکیه در کشورشان ثبت نمایند.


مشاغل مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیهکشور ترکیه یکی از ۲۵ کشور اول در حوزه استخدام می باشد و اشتغال زایی در این کشور به صورت روز افرون مشاهده می شود. از طرفی مشکلات اقتصادی و شرایط نامساعد شغلی در کشورهایی مثل ایران، باعث شده افراد بیشتری برای کار به این کشور مهاجرت کنند. اما کدام مشاغل برای مهاجرت مناسب تر هستند.

همان طور که می دانید کشور ترکیه، به جهت زیبایی ها، آب و هوای مساعد و به طور کلی توریستی بودن، یکی از مکان های گردشگری عالی به شمار می آید و در همه فصول توریست ها از کشورهای مختلف به این کشور مسافرت می کنند. بنابراین بخش عمده ای از مشاغل این کشور در حوزه گردشگری شکل گرفته است و پس از آن کشاورزی مهم ترین حوزه شغلی ترکیه می باشد

اما علاوه بر این دو مورد شغل های دیگری مانند اغلب شغل های ایران وجود دارد که می توانید در ترکیه به آن ها بپردازید که شامل موارد زیر است : • گارسون

 • منشی گری

 • رزرویشن هتل

 • مهماندار کشتی ایران

 • تدریس زبان

 • آرایشگر

 • تور لیدر

 • حسابداری

 • خیاطی

 • و ...


طبیعی است در اغلب مشاغل شما نیاز به برقراری ارتباط با افراد مختلف دارید، بنابراین تسلط به زبان کشور ترکیه برای موفقیت شغلی شما الزامی است.

همچنین در شغل هایی مانند تورلیدر و یا رزرویشن هتل که نیاز است با توریست هایی از نقاط مختلف دنیا ارتباط برقرار کنید، تسلط به زبان انگلیسی نیز الزامی است.

بنابراین قبل از اینکه شغلی را برای گرفتن اقامت انتخاب کنید، مهارت ها و دانش خود را برای اشتغال در آن حوزه تحلیل کرده و از موفقیت خود در آن اطمینان حاصل کنید.

چرا که همانطور که گفته شد شرط اقامت گرفتن در ترکیه، تایید شما از طرف کارفرما و توافق با او پس از یک سال اشتغال در یک مکان معین است

برخی از مشاغل در ترکیه تنها مختص شهروندان ترکیه است و هیچ خارجی‌آی نمی تواند در این مشاغل مشغول به کار شود. این مشاغل عبارتند از:


" دندان پزشکی و جراحی دندان ،مدیریت بخش خصوصی درمانی ،ترخیص کاری گمرک،صادرات ماهی و موجودات دریایی،امنیت و محافظت ، داروخانه داری ، پرستاری ، وکالت ، سردفتر ،مدیریت اجرایی در شرکت های توریستی،غواصی،کار روی کشتی،ناخدای کشتی (در آب های ترکیه)، دامپزشکی "مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواجیکی از آسانترین روشهای مهاجرت به ترکیه، مهاجرت از طریق ازدواج می باشد که طرفداران مخصوص به خود دارد. شهروندان کشورهای خارجی ممکن است از طریق ازدواج با شهروند ترک متقاضی ویزای اقامت ترکیه شوند و از این طریق اقامت دائمی خود را در ترکیه بدست آورند.

مخصوص این متقاضیان در واقع همان ویزای اقامت خانواده Aile Ikamet Izini می باشد که اخذ آن از طریق ثبت نام در اداره ثبت احوال شهری میسر می باشد.


Image

شرط اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج یا همان ویزای اقامت خانواده (FRP) وجود اسپانسر ترکیه ای می باشد. در روش مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج اسپانسر متقاضی همسر یا شوهر تبعه ترکیه اوست.

همچنین جهت اخذ این نوع ویزا ارائه مدارک لازم همانند سند ازدواج محضری، پاسپورت معتبر، گواهی عدم سوء سابقه کیفری و مدرک اثبات تمکن مالی متقاضی در کشور ترکیه ضروری می باشد.

حداکثر مدت اعتبار ویزای اقامت خانواده حداقل 3 سال و هزینه صدور این نوع ویزای مهاجرتی ترکیه در حدود 72 لیره می باشد.

ویزای اقامت خانواده علاوه بر همسر، فرزندان و وابستگان درجه یک متقاضی را نیز شامل می شود. این نوع ویزا در حقیقت یکی از آسانترین راههای اخذ اقامت ترکیه است. متقاضیان پس از چند سال اقامت در کشور ترکیه حتی می توانند از این طریق تابعیت کشور ترکیه را اخذ نموده و از مزایای پاسپورت ترکیه بهره مند شوند.مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت شرکتیکی از سریعترین روشهای مهاجرت به ترکیه، مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت شرکت می باشد. در ابتداء، سرمایه گذاران و کارآفرین ایرانی می بایست از مقررات مربوط به ثبت شرکت، ساختار شرکتها و شرایط و مدارک لازم جهت ثبت شرکت در کشور ترکیه اطلاع داشته باشند.

همچنین، متقاضیان بایستی مفهوم اقامت ترکیه Tϋrkiye Ikameti و از نحوه اخذ آن نیز مطلع باشند.

ویزای متقاضیان مهاجرت به ترکیه از طریق ثبت شرکت با عنوان ویزای اقامت تجاریBakanliği Ticaret از نوع اقامت موقتی ترکیه بوده و مدت اعتبار آن 1 سال میباشد.


Image

لازم به ذکر است به شرط دوام کار، استخدام نیرو های ترک زبان و پرداخت مالیات به موقع ،امکان تمدید و در نهایت دریافت اقامت بلند مدت امکان پذیر می باشد انجام ثبت شرکت در ترکیه و اخذ ویزای اقامت تجاری این کشور منوط به تحویل مدارک زیر می باشد:

 • 4 قطعه کپی و اصل اساسنامه شرکت با امضای موسسان قبل از ثبت در دفترخانه اسناد رسمی

 • 2 کپی از پاسپورت متقاضیان به ازای هر سهامدار حقیقی

 • گواهی فعالیت شرکت حقوقی به ازای هر سهامدار حقوقی

 • 4 قطعه عکس رنگی پاسپورتی با ابعاد 4×3

 • ارائه پلان تجاری یا Business Plan

 • 1 قطعه کپی از مدارک هویتی محضری مدیران شرکت

 • 2 قطعه کپی از اظهارنامه امضاء محضری

 • تعیین تیم مدیریت و ارائه آدرس دفتر شرکت در کشورترکیه

 • اخذ شماره مالیاتی VATمهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگیدر واقع، مهاجرت از طریق پناهندگی به کشور ترکیه پدیده ای است که عمدتا مولود جنگ داخلی در کشور سوریه می باشد. از فوریه سال 2016، کشور ترکیه از 2688686 پناهجوی رسمی و ثبت شده در این کشور میزبانی می کند که آمار قابل ملاحظه ای است.

در حدود 30% از این پناهجویان نیز در کمپ های دولتی نزدیک مرز ترکیه اسکان داده شده اند. هم اکنون ترکیه به وطن پناهجویان سوری تبدیل شده است و دولت ترکیه از طریق سازمان امداد ترکیه (AFAD) به بیش از 13 میلیون سوری کمک مالی می نماید.

یه خاطر همین وضعیت تاسف بار پناهندگان در ترکیه، نخست وزیر ترکیه آقای رجب طیب اردوغان در مصاحبه ای در سال 2017 بیان کردند که ترکیه دیگر قادر به قبول پناهنده ای نیست. نخستین مسئله نیز درباره مسئله پناهندگی، بار سنگین مالی این قضیه بر دوش دولت ترکیه است که سبب اتخاذ سیاست درهای بسته میشود.

بر اساس قوانین مهاجرتی ترکیه، درخواست ثبت نام پناهجو در ترکیه در اداره مهاجرت ترکیه ثبت و رسیدگی می شود. با توجه به وجود مشکلاتی همانند بلاتکلیفی متقاضیان، امکان رد درخواست، خطرات جانی و مالی به هیچ وجه روش مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی توصیه نمی شود.


اقامت بلند مدتبرای دریافت اقامت بلند مدت و شهروندی ترکیه، باید بتوانید شرایطی که با آن اقامت موقت ترکیه را دریافت کردهاید، حفظ کنید و بعد ازهرسال جهت تمدید مجوزاقامت تان اقدام کنید.

شما تنها می توانید از طریق اخذ اقامت باخرید ملک یا ازدواج که دراقامت کوتاه مدت ذکر شد، اقامت بلند مدت ترکیه را دریافت کنید. اقامت دائم معمولا بعد ازآنکه تمدیدهای سالانه اقامت کوتاه مدت انجام شد، قابل دریافت خواهند بود.

درمجموع اتباع خارجی برای دریافت اقامت بلند مدت ترکیه باید حداقل به مدت ۵ الی ۸ سال متوالی در کشور ترکیه زندگی کنند


 • اقامت در ترکیه حداقل به مدت ۸ سال

 • عدم داشتن سوپیشینه درسه سال گذشته

 • عدم دریافت کمک اجتماعی درسه سال گذشته

 • داشتن درآمد کافی و پایداروتوانایی اداره خود وخانواده

 • فرد تحت پوشش یک بیمه معتبر پزشکی

 • عدم تهدید امنیت عمومی و پایبند به قوانین و نظم عمومی


در این مقاله تا حدودی سعی کردیم اطلاعاتی را در خصوص کشور ترکیه در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید واقع شده باشدپیام ها

احسان نظری
Feb 28, 2017

با تشکر از مطالب مفید سایت شما

علی رضایی
Feb 28, 2017

هزینه اقامت چقدره ؟

سامان رحیمی
Feb 28, 2017

خیلی ممنون از همکاریتون الان ترکیه هستم

پیامی بگذارید

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
پیام شما